Tribuna/Футбол/Блогі/Зноў захапляемся Мбапэ – цяпер ён найлепшы бамбардзір у гісторыі ПСЖ. І гэта ў 24 гады!

Яшчэ адно ўнікальнае дасягненне француза.

Аўтар — Бона Сфорца
6 сакавіка 2023, 11:46

Даволі цікавым выдаўся суботні матч паміж ПСЖ і «Нантам» — на 17-й хвіліне гаспадары вялі 2:0, але госці нечакана зраўнялі лік перад свістком на перапынак. У другім тайме Данілу Перэйра зноў вывеў парыжан наперад, але званне героя вечара ў яго адабраў Кіліян Мбапэ, зрабіўшы лік 4:2 на другой кампенсаванай хвіліне.

Здавалася б, нічога асаблівага - чаму Кіліян герой? Але гэты гол стаў гістарычным — цяпер 24-гадовы француз з'яўляецца найлепшым бамбардзірам у 53-гадовай гісторыі ПСЖ. Сімвалічна, што Кіліян зрабіў гэта з капітанскай павязкай на руцэ.

«У апошнія пяць хвілін, я не хацеў ціснуць на сябе. Я ведаў, што магу пабіць рэкорд, але не хацеў напружвацца. І тое, што ў выніку ўдалося забіць, – цудоўна.

Гуляць за ПСЖ – гэта прывілей. Я дадаў як футбаліст. Я прыкметна змяніўся. Гуляць за гэты клуб - гэта нешта асаблівае. Калі б мне сказалі, што я заб'ю рэкордны гол з капітанскай павязкай, я б не паверыў.

Гэта індывідуальнае дасягненне, але я тут для каманды. Я дзякую ўсім партнёрам, трэнерам, кіраўніцтву, заўзятарам, якія ўсім мяне забяспечылі», – сказаў Мбапэ.

Клуб падрыхтаваўся загадзя - адразу пасля матчу Мбапэ не пайшоў у распранальню, а прыняў удзел у цырымоніі ўзнагароджання. Яму ўручылі спецыяльную статуэтку, зладзілі калідор і авацыі.

«На жаль, я не магу сёння адзначыць з вамі гэты гістарычны момант для клуба і Кіліяна. Мбапэ – той гулец, які любіць рэкорды, а рэкорды любяць яго. Гэта падкрэслівае яго стабільнасць і фантастычную эфектыўнасць. Яго шлях з моманту прыходу да нас быў выдатным, ён забіў шмат галоў, выйграў шмат трафеяў і перажыў шмат эмацыйных момантаў», – сказаў прэзідэнт клуба Насер Аль-Хелайфі.

Павіншаваў свайго аднаклубніка і Ліянель Месі. Нягледзячы на ​​чуткі пра незадаволенасць аргентынца выбарам клуба пабудаваць праект вакол Кіліяна, пасля гістарычнага дасягнення Леа апублікаваў пост у сваім Instagram.

Цікава, што ў гэтым жа матчы аргенцінец сам усталяваў выдатнае дасягненне, адкрыўшы лік – цяпер у яго 1000 ачкоў па сістэме гол+пас!

Але вернемся да Кіліяна. Мяч у браму «Нанта» - 201-ы для яго ў футболцы ПСЖ. Каб дасягнуць гэтага, французу спатрэбілася 247 матчаў і 6 няпоўных сезонаў. Звер!

Ну і цяпер пяцёрка найлепшых бамбардзіраў у гісторыі парыжскага клуба выглядае так.