Tribuna/Гандбол/Блогі/Як ён гэта зрабіў?! Малады беларус фантастычна закінуў у фінале чэмпіянату Польшчы – на трыбунах быў экстаз

Адзіны гол у матчы, але які!

Аўтар — Pam-pam
20 траўня, 14:37

19 траўня ў Польшчы стартавала фінальная серыя гандбольнага чэмпіянату, у якой тытул разыгрываюць плоцкая «Вісла» Кірыла Самойлы і «Кельцы» Арцёма Каралька.

Для супернікаў сустрэча стала другой у гэтым месяцы – 5 траўня яны дзялілі Кубак, і тады мацнейшай аказалася «Вісла» (29:20).

У мінулую нядзелю 28-гадовы Каралёк з'явіўся на паркеце з першых хвілін – і ўжо пры першай атацы заблакаваў кідок суперніка Міхі Зарабеца. Самойла ў першай палове сустрэчы назіраў за падзеямі з боку.

Інтрыга ў першым фінальным матчы трымалася да апошніх секунд. На старце лідарства захапіў «Кельцы», але дзякуючы перастаноўкам у складзе і сэйвам Мірка Алілавіча гаспадары сышлі на перапынак з мінімальнай перавагай 12:11.

Другая палова пачалася з гола гасцей і страты Каролька – беларус патрапіў суперніку ў твар, за што атрымаў чырвоную картку і быў вымушаны пакінуць залу, так і закінуўшы ніводнага мяча ў сустрэчы.

Але і без беларускага лінейнага «Кельцы» не здаўся – на пляцоўцы ўвесь час былі арэлі, а за хвіліну да канца лік на табло быў роўны.

Раўнавагу парушыў дакладны кідок Томаша Гембалы, і ў гаспадароў заставаліся лічаныя секунды, каб паспрабаць перавесці гульню ў серыю пасляматчавых пенальці.

За восем секунд да фінальнай сірэны Фазекаш пачаў апошнюю атаку сваёй каманды і знайшоў фол на Гембале і зарабіў для «Віслы» вольны. Выконваць яго адправілі 22-гадовага Самойлу, які зрабіў гэта не проста дакладна, але яшчэ і суперэфектна: замест розыгрыша адразу кінуў па варотах! Цяжка зразумець, як у яго ўвогуле гэта атрымалася, калі сценка з супернікаў рухалася ў той жа бок, куды ішоў кідок.

Галкіперу «Кельцаў» заставалася толькі разводзіць рукамі.

Левы паўсярэдні з Беларусі паўтарыў трук гульца зборнай Францыі Элаіма Прандзі, які той прад'явіў на апошняй секундзе паўфінала студзеньскага чэмпіянату Еўропы.

Трыбуны ў Плоцку былі ў экстазе! Людзі цалаваліся.

Хапаліся за твар.

Крычалі.

Проста не маглі паверыць у тое, што ўбачылі.

Для Самойлы гэты фантастычны мяч стаў адзіным у матчы.

Гульня скончылася серыяй пасляматчавых пенальці, у якіх Алілавіч адбіў чатыры кідкі суперніка і дазволіў «Вісле» павесці ў фінальнай серыі да двух перамог.

Кідок Прандзі дазволіў зборнай Францыі перавесці паўфінальную гульню ў авертайме. Там была перамога, а ў выніку - і чэмпіёнскі тытул. Ці будзе кідок Самойлы мець наступствы ў выглядзе трафея? Другая гульня адбудзецца 26 траўня ў Кельцах.