Усе навіны

Лукашэнка пра ЧС-2022: «Заўсёды заўзею за Бразілію, а потым за Аргенціну. У адрозненне ад Беларусі ў іх гэта нават не філасофія, а нешта святое»

19 снежня 2022, 22:26

Аляксандр Лукашэнка падзяліўся меркаваннем пра фінал чэмпіянату свету-2022, у якім зборная Аргенціны перамагла французаў (3:3, 4:2 пен.).

– Вы, напэўна, ведаеце ці не. Я заўсёды заўзею за Бразілію, а потым за Аргенціну. Чаму? У адрозненне ад Расіі і Беларусі, у іх гэта нават не філасофія, гэта нешта святое. Яны ўсё ў футболе.

Я вельмі шаную бразільцаў за тое, што яны ўсё гуляюць у футбол. Я люблю спорт. Гэта мая прафесія ў свой час, у дзяцінстве, у маладосці я гуляў у футбол амаль прафесійна.

Я добра разбіраюся ў гэтым. Таму Бразілія. Потым Аргенціна. Таму што яны абагаўляюць футбол.

Што тычыцца гэтага матча, я паглядзеў усё. Нават размінку. Мне цікава, як рыхтуюцца спартоўцы. Асабліва аргентынцы, яны першымі выйшлі. Я паглядзеў увесь матч.

Вы ведаеце, аргенцінцы, я згодны з прэзідэнтам [Пуціным], абсалютна заслужылі гэтую перамогу. Яны дамінавалі ўсю гульню.

Але, будзем шчырыя, Гасподзь у гэтай гульні быў з Францыяй. Таму што такога не бывае, каб за некалькі хвілін да заканчэння нейкіх перыядаў ды іншае, можна было зраўняць лік. За паўтары хвіліны, як гэта зрабіў французскі нападаючы (Мбапэ зраўняў лік у асноўны час, забіўшы на 80-й і 81-й хвілінах – Tribuna.com). Аб'ектыўна, Гасподзь, як праўдзівы творца, убачыўшы ўсё гэта, адступіў і падарыў перамогу ў драматычным матчы ведаеце каму.

Таму ўсё, як і павінна было быць. Найлепш не прыдумаеш. Такога, як гавораць спецыялісты, ніколі не было. Нават у Маскве, калі гулялі ў фінале харваты, па-мойму, з французамі, і французы лёгка там выйгралі (у фінале ЧС-2018 зборная Францыі выйграла Харватыю з лікам 4:2 – Tribuna.com). Тут не атрымалася, – лічыць Лукашэнка.