Tribuna/Футбол/Блоги/Футбольное поле/Трансляцыі Лігі 1 на пачатку матчаў выглядаюць горш, чым у Беларусі – з адной камеры, без паўтораў і графікі. Што здарылася?

Тэхнічная каманда французскага транслятара не можа трываць.

Автор — Бона Сфорца
17 апреля, 10:33

Трансляцыі большасці матчаў 31 тура Лігі 1 у першыя 15 хвілін выглядаюць так, быццам глядзіш ЧБ (а то і горш) – з адной цэнтральнай камеры, і графікі, хто забіў.

Выглядала гэта так.

«Рэн» – «Рэймс»:

«Клермон» – «Анжэ»:

«Страсбур» – «Аяча»:

«Асер» – «Нант»:

«Манака» – «Ларʼян»:

У матчы «Брэст» – «Ніца», напрыклад, першы гол так і застаўся без паўтораў пасля того, як яго забілі – і без тытру пра яго аўтара. Проста кадры святкаванняў:

• Чаму так адбылося? Гэта вынік забастоўкі супрацоўнікаў AMP Visual TV, якая робіць карцінку матчаў Лігі 1, Лігі 2 і іншых спартыўных мерапрыемстваў (забастоўка закранула і чэмпіянат па рэгбі) для вяшчальнікаў Францыі. Рабочыя спачатку спрабавалі дамагчыся справядлівасці ў перамовах з кіраўніцтвам, але вынік іх не задаволіў.

• Што яны патрабуюць? «Мы просім перакваліфікацыю на пэўныя пасады, дзе супрацоўнікаў афармляюць як асістэнтаў, калі яны павінны быць прыняты ў якасці тэхнікаў з улікам выкананай працы. Акрамя таго, з часу апошняй забастоўкі ў 2008 годзе не было павышэння заробкаў для супрацоўнікаў няпоўнага працоўнага дня», – кажа кіраўнік прафсаюза радыё, тэлебачання і аўдыёвізуальных сродкаў маўлення.

• Як выглядае страйк? Ён доўжыцца гадзіну – 45 хвілін перад матчам і прыкладна першыя 15 хвілін матчу. Таму, калі на пачатку матча не было графікі, яе з'яўленне можна чакаць прыкладна на 13-15 хвіліне гульні.

Таксама арганізатары страйку абяцалі адсутнасць любых паўтораў у гэты часавы прамежак – у тым ліку з VAR.

• Што атрымалася на практыцы? Забастоўка спрацавала толькі часткова – арганізатары заявілі, што кожная выпускная група будзе самастойна прымаць рашэнне пра яе правядзенне. У матчы «Асер» – «Нант», напрыклад, ужо на самым пачатку спатрэбіўся перагляд VAR – нягледзячы на ​​страйк (што было заўважна ў трансляцыі), яго вывелі і галоўнаму арбітру матчу, і экраны гледачоў.

А выпускная група цэнтральнага матчу тура паміж «ПСЖ» і «Лансам» цалкам праігнаравала страйк – вось і табло з першых хвілін, і шматкамерная трансляцыя.