Tribuna/Футбол/Блоги/Спортивный канал/«Шахцёр» страціў перамогу над «Рэалам» на 95-й хвіліне. Трубін крыўдна памыліўся на выхадзе – атрымалася вельмі балюча

Автор — Бэзавы Кіт
12 октября 2022, 08:37
1

Факты пра матч

⚒ «Шахцёр» трэці раз у гісторыі змог здабыць ачкі ў матчы Лігі чэмпіёнаў супраць «Рэала». Гэта першая нічыя ў сустрэчах украінскай і іспанскай каманд – з сямі папярэдніх данчане выйгралі дзве, пацярпеўшы пяць паражэнняў.

⚒ Усе станоўчыя вынікі ў паядынках з «Рэалам» футбалісты «Шахцёра» атрымалі за два апошнія гады – двойчы атрымалі перамогу ў групе ЛЧ у сезоне-2020/21, і ўчора згулялі ўнічыю. Украінская каманда прынамсі не прайграла тры з апошніх шасці матчаў супраць іспанскага гранда – гэта вельмі прыстойны паказчык.

⚒ Аўтарам адзінага мяча «Шахцёра» ў сустрэчы, якая праходзіла на стадыёне ў Варшаве, стаў Аляксандр Зубкоў. Гэта другі ў яго кар’еры выніковы стрэл у асноўнай стадыі Лігі чэмпіёнаў (быў яшчэ мяч за венгерскі «Ферэнцвараш» у першым раўндзе кваліфікацыі сезона-2019/20), і абодва ён забіў у вароты «Рэала», адзначыўшыся таксама ў прайграным украінскай камандай тыдзень таму матчы на «Сант’яга Бернабеу».

⚒ Зубкоў прабіў украінскага галкіпера «Рэала» Андрэя Луніна першым жа (і адным з двух за ўвесь матч) ударам у створ брамы іспанскай каманды ў выкананні «Шахцёра». Адразу пасля перапынку пасля непрадуктыўнага для падапечных Ігара Ёвіча першага тайма.

⚒ Асіставаў Зубкову Багдан Міхайлічэнка – ён праводзіў свой другі ў кар’еры матч ЛЧ, і адзначыўся сваёй другой перадачай у галоўным футбольным еўракубку. Тыдзень таму ён так жа асіставаў Зубкову на «Бернабэў».

⚒ У стартавым складзе «Шахцёра» на гульню выйшлі 10 украінцаў, восем з якіх з’яўляюцца выхаванцамі клубнай акадэміі – Трубін, Канопля, Бондар, Мацвіенка, Зубкоў, Бандарэнка, Судакоў і Мудрык. Сямёра з футбалістаў старту – выканаўцы ва ўзросце да 23 гадоў уключна, і толькі адзін гулец з тых, каго Ёвіч выпусціў на поле з першых хвілін – старэйшы за 26 гадоў (Тарас Сцепаненка).

⚒ У адрозненне ад сустрэчы ў Мадрыдзе, «Шахцёр» амаль нічога не дазволіў знакамітаму суперніку ў першым тайме (на «Бернабэў» прапусцілі двойчы за стартавыя 28 хвілін). «Рэал» напрацаваў на 0,34 чаканых гола ў стартавыя 45 хвілін – менш, чым у любым іншым афіцыйным паядынку ў бягучым сезоне.

⚒ Анатоль Трубін зрабіў чатыры сэйвы за паядынак – ледзь не ў тры разы менш, чым тыдзень таму ў гасцях (тады было 11). Але цікавы іншы паказчык: пяць удараў па варотах «Шахцёра» былі заблакаваныя палявымі гульцамі. Тым не менш, менавіта Трубін памыліўся, калі «Рэал» адыграўся на 5-й дададзенай хвіліне.

⚒ Турнірны бал для» Рэала» выратавалі немцы: Рюдыгер забіў галавой на апошняй дабаўленай да другога тайму хвіліне з перадачы Крооса. Гэта першы за ўсю гісторыю мадрыдцаў мяч, які быў непасрэдна створаны двума гульцамі з Германіі.

⚒ Акрамя аўтара гола Зубкова і заўсёды яркага ў сваіх дзеяннях Мудрыка сярод ключавых гульцоў «Шахцёра» варта вылучыць Георгія Судакова. Паўабаронца правёў класны матч, што праяўляецца ў статыстыцы – 90-працэнтная дакладнасць перадач, 75% (шэсць з васьмі) выйграных адзінаборстваў, адзін перахоп і чатыры адборы мяча (лідар па гэтым паказчыку ў камандзе).

⚒ «Шахцёр» сабраў на «Рэал» поўны стадыён у Варшаве. Хаця самы танны білет каштаваў тысячу грывен.

⚒ Матч у Варшаве наведалі 29 300 заўзятараў – на 200 больш, чым складае афіцыйная ўмяшчальнасць стадыёна Войска Польскага. Пераважная большасць квіткоў было прададзена «Шахцёрам» у спецыяльных пакетах: толькі чатыры-пяць тысяч квіткоў на гульню былі ў вольным продажы.

⚒ Пасля нічыёй з «Рэалам» «Шахцёр» – трэці ў сваёй групе F з пяццю набранымі ачкамі. Украінскую каманду апярэджваюць, акрамя іспанцаў (10 ачкоў), яшчэ і футбалісты «Лейпцыга», якія ў чацвёртым туры адолелі «Сэлтык» з лікам 2:0.

⚒ Менавіта з шатландцамі «Шахцёр» згуляе свой наступны матч у цяперашняй ЛЧ – ён адбудзецца 25 кастрычніка ў Глазга. Вырашальная гульня з «Лейпцыгам», які і будзе галоўным канкурэнтам ўкраінскага калектыву ў барацьбе за другую радок і пуцёўку ў плэй-оф запланаваны на 2 лістапада.

Фота: Reuters