Tribuna/Футбол/Блогі/Экс-абаронца «Энергетыка-БДУ» дэбютаваў у ЛЧ: выйшаў ужо пры 0:5, праз хвіліну атрымаў жоўтую, прывёз пенальці

Магло быць лепш.

30 лістапада, 06:33

Абдукадыр Хусанаў яшчэ ўлетку прыязджаў гуляць у Мазыр і Барысаў у складзе апошняй каманды ЧБ - «Энергетыка-БДУ». Праз няпоўныя паўгода ўзбекскі абаронца дэбютаваў за «Ланс» у Лізе чэмпіёнаў. Прычым зрабіў гэта на «Эмірэйтс» супраць лідара АПЛ «Арсенала».

Для Хусанава матч супраць лонданцаў стаў другім запар за «Ланс» - з такой рэгулярнасцю на полі легіянер яшчэ не з'яўляўся. У суботу экс-гулец «Энергетыка-БДУ» адгуляў 90 хвілін у чэмпіянаце Францыі супраць «Клермона». Такі скачок у кар'еры экс-гульца беларускай вышэйшай лігі ўсё яшчэ здаецца неверагодным:

Аднак дэбют у ЛЧ быў азмрочаны вынікам. Каманда Мікеля Артэты ўсе пытанні аб пераможцы зняла яшчэ ў першым тайме, за які забіла пяць мячоў без адказу:

Хусанаў з'явіўся на полі на 62-й хвіліне. Відавочна, хваляванне ад дэбюту ў галоўным клубным еўрапейскім турніры было вельмі моцным, і ўжо праз хвіліну абаронца атрымаў жоўтую картку. Пасля Хусанаў здолеў супакоіцца і здзейсніў некалькі класных адбораў:

У многіх мікрадуэлях Хусанаву супрацьстаяў нападаючы «Арсенала» Габрыэл Марцінелі. Узбеку ўдалося выйсці пераможцам у большасці эпізодаў. Аднак на 83-й хвіліне Хусанаў вельмі нязграбна згуляў у сваёй штрафной: умудрыўся зарадзіць Марцінелі па твары ды яшчэ згуляць рукой. Арбітр паглядзеў ВАР і прызначыў пенальці, які рэалізаваў Жаржынья:

Як вынік – разгромная перамога «Арсенала» 6:0. «Ланс» страціў шанцы на плей-оф Лігі чэмпіёнаў, аднак можа прадоўжыць выступленне ў Лізе Еўропы. Для гэтага трэба не прайграць «Севілье» ў заключным туры групы B.