Tribuna/Хакей/Блогі/Рэкордны матч Протаса ў НХЛ: набраў 3 выніковыя балы, размінаў заснавальніка Putin Team, стаў 2-й зоркай сустрэчы

Усё пра найлепшы паядынак беларуса за «Вашынгтон».

20 лістапада, 12:34

У ноч з суботы на нядзелю Аляксея Протас згуляў адзін з найлепшых матчаў у кар'еры. «Вашынгтон» беларускага форварда абыграў «Каламбус», а 22-гадовы нападаючы набраў 3 выніковыя ачкі (1+2). Гэта найлепшы паказчык Протаса за адну гульню ў НХЛ.

У паядынку супраць «Джэкетс» Аляксей гуляў на правым флангу трэцяга звяна, дзе кампанію яму склалі Сонні Мілана і Хендрыкс Лапʼер.

Цікава, што перад пачаткам матча менавіта беларускаму форварду «даверылі» размінаць Аляксандра Авечкіна. Звычайна расійскаму форварду асістуюць Ніклас Бэкстрэм або Яўген Кузняцоў, але ў той вечар абодва хакеісты адсутнічалі з-за траўм.

Зрэшты, магчыма, што справа тут не ў даверы, а ў прыяцельскіх адносінах Протаса з заснавальнікам Putin Team.

Першым выніковым дзеяннем у матчы супраць «Каламбуса» беларускі нападаючы вызначыўся на адзнацы 5:05 другога перыяду. Протас нягледзячы прастрэліў уздоўж варот, пасля чаго Мілана замкнуў эфектную перадачу беларуса.

Праз 8 хвілін Аляксей на вялікай хуткасці ўварваўся ў зону і магутна кінуў у блізкую дзявятку.

У сярэдзіне 3-га перыяду «Вашынгтон» разыграў класную контратаку, пачатак якой паклаў Протас.

Як вынік – перамога «Кэпіталз» – 4:3, а звяно беларуса стала самым рэзультатыўным у матчы, набраўшы 8 з 11 выніковых балаў. Эфектыўную гульню тройкі Протаса пасля матчу адзначыў галоўны трэнер «Вашынгтона» Спенсер Карберы:

«Мы зрабілі некалькі добрых рэчаў, але нам усё роўна не ўдавалася прарвацца наперад. Потым гэтая тройка бярэ на сябе адказнасць, забівае гол і ажыўляе нашу каманду. Затым яна забіла яшчэ і яшчэ. Яны згулялі 10 хвілін і забілі 3 галы», – захапляўся пасля матчу Карберы.

Протас правёў на пляцоўцы 9:10 (з іх 12 секунд у большасці), нанёс 2 кідкі (1 з іх міма), заблакаваў 1 стрэл суперніка, здзейсніў 1 перахоп, дапусціў 2 страты, зарабіў «+2». Ну і галоўнае – у актыве беларуса 3 (1+2) выніковыя ачкі, а гэта яго найлепшы паказчык за адзін матч у НХЛ. Заслужанае званне другой зоркі сустрэчы:

У каментарыі пасля матчу Протас быў сціплы і адзначаў выдатную гульню сваіх калегаў:

«Выдатныя старанні маіх партнёраў па камандзе, цудоўная гульня Лаппі [Хенрыка Лап'ера] у зоне абароны, але і, у прыватнасці, усяго звяна. Шыкоўны пас ад Тревора [Ван Рымсдайка], хачу прызнаць яго заслугу ў маім голе. А так проста стараўся кідаць і паказваць найлепшае на лёдзе», – сказаў Протас.

У сезоне ў беларускага нападаючага 7 (2+5) выніковых ачкоў у 14 гульнях пры паказчыку карыснасці «+3».

Наступны матч «Кэпіталз» правядуць у ноч на 23 лістапада супраць «Бафала». Сустрэча распачнецца а 03:00 па беларускім часе. Калі «Вашынгтон» пераможа, то гэтая вікторыя стане для «Кэпіталз» 5-й запар.