Tribuna/Футбол/Блогі/Каго Алос выклікаў з Д2 Бельгіі (там ён не асноўны) і што з хлопцам, які прыязджаў у зборную Беларусі з Іспаніі

Цяжкія пошукі жэмчугу.

Аўтар — bytribuna com
6 сакавіка, 12:04

У аўторак быў апублікаваны спіс футбалістаў, якіх Карлас Алос выклікаў на таварыскія матчы з Чарнагорыяй (21 сакавіка) і Мальтай (26 сакавіка). Трэнер беларусаў працягвае практыкаваць нечаканыя кадравыя рашэнні. Гэтым разам накіраваў запрашэнне 19-гадоваму Максіму Кірэеву, які выступае ў бельгійскім Д2 за «Льерс Кемперзанен». Мінулым летам ураджэнец Бруселя з беларускімі каранямі казаў пра жаданне выступаць за зборную Беларусі (зрэшты, як і пра жаданне гуляць за Бельгіі).

Сезон-2023/24 для Кірэева дэбютны на дарослым узроўні. У ліпені 2023-га выхаванец акадэміі «Андэрлехта» падпісаў кантракт з серадняком Д2 на два гады. Сёння справы ў «Льерс Кемперзанен» ідуць кепска – 14-е месца пасля 24 тураў усяго ў трох пунктах ад зоны вылету. З камандай працуе ўжо чацвёрты трэнер ад пачатку сезона, праўда, роля Кірэева пры гэтым застаецца нязменнай: яго выпускаюць з лавы запасных (адно траплянне ў старт пры 16 выхадах на поле) і ў сярэднім адводзяць 16 хвілін.

У Кірэева няма стабільнай пазіцыі на полі. Ён ужо выходзіў на абодва флангі паўабароны, а таксама ў цэнтры нападу. На мінулых выходных гульца выпусцілі на 66-й хвіліне матчу з «Франс Барэйнс» дзейнічаць пад нападнікамі – і гэта спрацавала. Праз чатыры хвіліны Кірэеў прарваўся па левым флангу, аддаў пас на партнёра пяткай, а затым ударам з лініі штрафной адправіў мяч дакладна ў дальні кут.

«Льерс» абгуляў суседа па табліцы 3:1, дзякуючы чаму адпоўз ад зоны вылету, а менавіта ўдар маладога хаўбека стаў пераможным. Гэта яго першыя выніковыя дзеянні ў кар'еры.

Нягледзячы на сціплую гульнявую практыку, Кірэеў знаходзіцца ў топ-20 лігі па некаторых паказніках. У яго 16-е месца па спробах дрыблінга ў сярэднім за 90 хвілін (7,3 разы), з іх паспяховымі зʼяўляюцца 52%, што нядрэнна на фоне канкурэнтаў. У сярэднім за поўны матч Кірэеў робіць 3,5 рыўкі з прасоўваннем (то-бок істотна набліжае мяч да брамы суперніка), а гэта 13-е месца па бельгійскім Д2.

Акрамя гэтага гулец добра выглядае ў контрпрэсінгу: за 90 хвілін 3,8 раз здзяйсняе звароты пасля страты мяча сваёй камандай (12-ы паказнік у лізе), прычым 2,3 такіх дзеянні выконвае ў траціне поля суперніка (11-ы).

Выклік Кірэева – не першая спроба Алоса адшукаць перлінку ў еўрапейскім міноры. Раней трэнер даваў шанц 20-гадоваму цэнтральнаму абаронцу Леа Капілевічу, якога ў мінулым верасні выклікаў на матчы Лігі нацый з Андорай (0:0) і Ізраілем (0:1), але на поле так і не выпусціў.

На той момант гулец толькі перайшоў з трэцяй у другую каманду «Севіллі», якая выступае ў Д4 Іспаніі. Адгуляўшы 90 хвілін у стартавым туры, Капілевіч паляцеў на беларускі збор. Правёў на ім два тыдні, а па вяртанні страціў месца ў старце, бо каманда працягвала гуляць матчы чэмпіянату. Спачатку абаронца ў двух турах зʼяўляўся толькі на апошніх хвілінах. Пасля аднойчы выйшаў у стартавым складзе, а затым вылецеў да лютага 2024-га праз дзве траўмы.

У мінулую суботу абаронца нарэшце вярнуўся на поле – адгуляў 11 хвілін супраць «Сьюдад-Рэала» (1:1). Нічыя адсунула рэзерв «Севіллі» на другое месца (1 пункт да лідара, 9 тураў да фінішу). У Д3 наўпрост выйдзе толькі пераможца дывізіёна, яшчэ адну пуцёўку чатыры каманды разыграюць у плэй-оф.