Tribuna/Футбол/Блогі/Беларусский футбол/Філіпенку прыніжальна боўтнулі, «Урал» разграмілі, Ганчарэнка вылаяўся матам, Уткін хоча адстаўкі

«Б####ь, дастаткова сумна ўсё».

Аўтар — Pam-pam
9 сакавіка, 22:19

У матчы 20-га тура РПЛ «Урал» пад кіраўніцтвам беларускага трэнера Віктара Ганчарэнкі пацярпеў буйное паражэнне ад «Зеніта» 1:4.

Лік у матчы на 38-й хвіліне адкрыў абаронца бела-блакітных Дуглас Сантас, удала замкнуўшы падачу з кутняга. На 57-й хвіліне Андрэй Маставы пасля перадачы ў разрэз выйшаў сам-насам з галкіперам екацярынбуржцаў і перайграў таго. Праз дзесяць хвілін гол аформіў Касьера, а на 81-й хвіліне Іван Сяргееў забіў чацвёрты мяч «Зеніта». Прычым Сяргееў знішчальна-прыніжальна боўтнуў 35-гадовага беларускага абаронцу гаспадароў Ягора Філіпенку. Для гэтага хапіла аднаго руху.

У адказ «Урал» змог толькі забіць гол прэстыжу ў дадатковы час – дакладны ўдар на рахунку Эрыка Бікфалві, які з'явіўся на полі ў другім тайме. Нападаючы «Урала» паразіў вароты гасцей у дададзены час.

Каманда Ганчарэнкі саступіла ў РПЛ чацвёрты раз запар. А ў 15 апошніх матчах (то-бок ад канца жніўня-2023) яна мае ўсяго адну перамогу пры троіх нічыіх і 12 паразах!

Віктар Ганчарэна, каментуючы пасля «Зеніта» становішча каманды, не стрымаў эмоцый:

«Ну, б####ь [блін], так, дастаткова сумна ўсё», – сказаў спецыяліст.

Філіпенка адгуляў матч цалкам, як і іншыя беларусы «Урала» Валерый Бачароў і Уладзіслаў Малькевіч. Дзяніс Шчарбіцкі застаўся ў запасе, а Арцём Канцавы ў заяўку не патрапіў.

На паразу ўральцаў адрэагаваў папулярны блогер, каментатар і даўні прыхільнік беларускага футболу Васіль Уткін. Ён прапанаваў звольніць беларускага спецыяліста і нават назваў кандыдатаў на замену:

«У Ганчарэнкі ёсць такая асаблівасць – надыходзіць момант, калі ён ідэйна змяншаецца. І далей на адной упартасці. Як чарапаха перад плінтусам. Калі цяпер «Урал» яго не заменіць, можа, і вылеціць. Час для адстаўкі.

Хто замест Ганчарэнкі? Калі ў сілах – даўно не працуе, і гадоў амаль 70 – Тарханаў. Фёдч пацягне. Да канца сезона. Або Калыванаў. Выдатны трэнер. Менавіта для безнадзейных сітуацый», – напісаў Уткін у сваім тэлеграм-канале.

У табліцы «Урал» з 19 пунктамі займае 13-ы радок. Наступную гульню каманда Віктара Ганчарэнкі правядзе 30 сакавіка супраць маскоўскага «Спартака».